03.07.2020

Viimased kuud on muutnud meie elu mitmeti, sealhulgas seda, kuidas töötame. Muutunud on arvuti- ja sidetehnika kasutamine, töö- ja eraelu tasakaal ning paindliku töötamise tulevik. Siin on neli suurimat muudatust selles, kuidas töötame.

1. Rohkem kasutatakse arvuti- ja sidetehnikat

Kui miljonid inimesed kogu maailmas pidid COVID-19 pandeemia tõttu töötama kodunt, muutsid nad oma töökorraldust arvutitehnika abil. Kaug-rühmatöö on suuresti võimalik ainult tänu veebivahenditele. Vahetuid koosolekuid asendasid videokonverentsid selliste platvormide kaudu nagu Zoom ja Microsoft Teams, millega saavad töötajad osaleda koosolekutel kodunt, säästes aega ja raha. Need veebiplatvormid soodustasid kaugtööd ja aitasid inimestel suhelda. Tänu neile muutus kodunt töötamine mugavamaks, sest töökaaslased said paremini töötada ühiste projektidega.

2.   Töö- ja eraelu tasakaal

Kui ettevõtted otsustasid, et kontorisse minna on ohtlik, asusid paljud töötajad ja tööandjad kodunt tööle esimest korda. See tähendas, et nad säästsid päevas mitu tundi, mis muidu kulus ühistranspordis või liiklusummikutes. Tuhanded inimesed said nii rohkem aega ning mõnel juhul paranes töö- ja eraelu tasakaal. Päevas jäi rohkem aega selle arvelt, mil tavaliselt sõidetakse töölt koju. Osa inimeste jaoks tähendas see, et nad võisid ärgata hommikul hiljem ja neil oli rohkem aega hommikusöögiks või koera jalutamiseks enne sisselogimist sülearvutisse.

 3.   Suhtlemine

Kuigi võib arvata, et kodunt töötamine vähendab suhtlemist töökaaslastega, ei ole see alati nii. Pandeemia sundis ettevõtteid üle minema kaugtööle, kuid ühtlasi näitas tööandjatele ja töötajatele, et hea suhtlus võib toimuda ka väljaspool kontorit. Kodunt töötamine võimaldas paljudel ettevõtjatel katsetada eri koostöövahendeid, mis võimaldavad pidada koosolekuid ja arutelusid veebis. Samade vahenditega saavad töötajad suhelda ka väljaspool tööd. Nad võivad üksteisele helistada ja lobiseda nagu tavaliselt kohvipausil või lõunal, et olla kursis, kuidas töökaaslastel läheb tööl ja muidu.

 4.   Paindlikkus

Tavapäraselt on tööandjad olnud skeptilised kodunt töötamise ja paindliku tööaja suhtes. Kaugtöö nõuab, et tööandja usuks, et töötajad on jätkuvalt tootlikud ja töötavad kvaliteetselt ka siis, kui nad ei ole vahetult silma all. Pandeemia ajal kodunt töötamist katsetanud tööandjad võivad tõenäolisemalt usaldada töötajaid töötama kodunt ka tulevikus. See võib luua rohkem võimalusi paindlikuks töötamiseks. Kodunt töötamine ei sobi kõigile, kuid paljudel inimestel on nüüd olnud võimalus õppida haldama oma aega ja kohaneda teistsuguse töökeskkonnaga. Mõnikord on tootlikkus isegi suurenenud. COVID-19 pandeemia on tõestanud, et töökorraldusi ei ole üks, vaid on palju.

Meie töökorraldus muutus koos sellega, kuidas kogu maailmas kehtestati mitmesuguseid liikumispiiranguid, ja see võib olla muutnud mõne ettevõtte töökorraldust paremaks.