29.07.2020

Ajal, mil Euroopa riigid hakkavad COVID-19 pandeemia järel taas oma piire avama, võib olla keeruline aru saada, kuhu ja millal on lubatud reisida. Selleks et reisi planeerimine sujuks lihtsamalt, on EL välja töötanud uue veebivahendi, et saaksite end kursis hoida uusimate reisinõuannetega.

Interaktiivne vahend Re-open EU on platvorm, kust leiate hulganisti teavet selle kohta, mis riikidesse on lubatud reisida, kuidas ELi eri riikidesse reisida saab ja millega tuleb arvestada riiki saabumisel. Vahend on välja töötatud eesmärgiga aidata inimestel planeerida ja nautida oma puhkust ning taasühineda sõprade ja pereliikmetega, et reisimine oleks lihtsam ja kõigile ohutu. Veebivahendis on teave kättesaadav 24 keeles.

Vahend sisaldab interaktiivset kaarti, kus on näidatud valitud riigi piirid ja geograafiline paiknevus. Kasutaja saab liikuda ümbritsevate riikide juurde, et planeerida reisi ühistranspordi või autoga. Teabekastist leiate nelja kategooriasse jaotatud info: COVID-19, reisimine, teenused ning tervis ja ohutus.

COVID-19 teave sisaldab linke veebisaitidele, kust leiate üldist infot koroonaviiruse ja selle kohta, kuidas see mõjutab turismi ja transporti valitud riigis. Samuti on esitatud infotelefoni number ja muid kasulikke linke turistidele suunatud, piirkondliku ja asjaomaste ELi algatustega seotud teabe leidmiseks.

Arvestades, et hiljutine pandeemia on tekitanud palju ebakindlust, annab reisiteave vastused paljudele olulistele küsimustele. Olenevalt sellest, mis transpordiviisi reisi jaoks kaalute, saate eri ikoonide (laev, lennuk, rong jms) abil uurida täpsemalt riigi transpordivõimaluste kohta. Vahend annab teile teada, kas valitud riiki saab turistina siseneda või sealt lahkuda, kas riigis on võimalik vabalt ringi liikuda, mis transpordivahendiga saab riiki siseneda, mis piiranguid ja karantiinimeetmeid tuleb riiki sisenemisel järgida ning kas riiki sisenemiseks on vaja arstitõendit.

Reisiteabe kõrval võib teid huvitada ka see, mis teenuseid riiki saabumisel kasutada saate. Järgmiselt vahekaardilt leiate loetelu kõigist tähtsaimatest teenustest ning saate välja uurida, kas need teenused on teile kättesaadavad. Nagu reisiteabe puhul, on ka siin esmalt vastatud küsimusele kas jaatavalt või eitavalt ning seejärel esitatud täpsemad selgitused. Nii saate muu hulgas teada, kas peale toidukaupluste ja apteekide on avatud ka muud kauplused, majutusasutused, rannad ja kohvikud. Samuti pakutakse teile võimalust osta majutusasutuste vautšereid kasutamiseks enne 2020. aasta lõppu.

Teaberuudus on teave võimalike riskide kohta, millest peate enne reisiplaanide paikapanemist teadlik olema, näiteks piirkonnad, mida tuleks vältida, maski kandmise või vahemaa hoidmise nõue ning soovitatavad ettevaatusabinõud riigi külastamisel.

Vahendit Re-open EU ajakohastatakse iga 24 tunni tagant, et saaksite end asjadega kurssi viia nii enne reisi kui ka reisi ajal. Kui teil või teie pereliikmetel või sõpradel on tekkinud mõte Euroopas reisida, proovige vahend kindlasti järele ning hoidke end!